Mirin sote Stroganov

Stvarno brzi ručar/večera – (recept posvećen Ivani B)

Kafana Igmanac u Beogradu odavno ne postoji. Neko ambiciozan je mnogo novca potrošio da izreklamira novo mesto za klopu i piće, i to na istom mestu gde je bio Igmanac i dao mu ime Krim (i zvezdu u logou). Kao i gomila kafana koje su pokušale da zamene Kafane, projekat je propao. Na mestu nekadašnjeg Igmanca je prodavnica Idea. A oni koji danas jure po šiš ćevap u Goce Delčeva ili po ko zna šta, što se u ogromnoj ponudi džank fuda nalazi u bulevaru kolokvijalnog naziva Dolina gladnih, obično nemaju pojma da se u Igmancu nekad jeo sjajan Sote Stroganov.

Ne bih ni ja, da dugo u Igmanac nismo išli na vodnjikavo i loše točeno pivo i onda jeli carski.

Kaže gugl da je ruski grof Pavel Aleksandrovič Stroganov jelo dobio krajem 19 veka kao poklon od svog francuskog kuvara koji je pomešao govedinu sa senfom, al šta su oni služili ne znam. Ovaj recept je pokušaj da skuvam Stroganov kakav smo jeli u Igmancu.

 

Sastojci:

  • Dve debele goveđe šnicle oko 400 gr
  • 300 grama pečurki, kojih god hoćete, što šarenije to bolje
  • 2 manje glavice luka
  • 4 kisela krastavca
  • kašika senfa
  • 2 kašike pavlake
  • veća veza peršuna

Za prilog:

  • 2 šoljice pirinča

Govedinu najpre isecite u treke, široke oko jedan centimetar i lepo ih ocedite. U dublji tiganj stavite malo maslinovog ulja i malo maslaca. Na baš jakoj vatri ispržite meso. Vazno je da se svaki režanj prži (znači ne dodajete so da ne pusti previše vode) i da dobije lepu braon boju. Isprženoo meso stavite na tanjir da sačeka nekoliko minuta.

Na istu masnoću stavite luk i pečurke i dodajete sve – začine, so, biber, papriku, ali ne preterujte sa izmišljanjem i kreativnošću – ovo je obično jelo.

Zalijete sa šoljom vode/temeljca ako imate i kad sos krene da se zgušnjava vratite meso u njega. Dodajte senf.

Pošto već sve super izgleda i miriše, ugasite ringlu, dodate krastavce i malo pavlake i sve to pomešate. Na kraju dodajte pune dve šake peršuna (ne morate sve slušati ovog kuvara, peršuna može i mnogo manje).

Pirinač je u receptu jer se podrazumeva da ste ga usput skuvali za prilog, najprostije je kuvan u ključaloj vodi uz povremeno mešanje.

I da, sve ovo traje oko 20 minuta. Prijatno.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

9 − 7 =